Template
Template Template
Template czwartek, 25 kwietnia 2024 Template

Szukaj

kontakt

Kto jest On-line

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

LogowanieLicznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj
mod_vvisit_counterWczoraj
mod_vvisit_counterW tym tygodniu
mod_vvisit_counterW tym miesiącu
mod_vvisit_counterWszystkich odwiedzin1
Reklama
Reklama
 
Template
Wiosna 2012

 

 

 

 

 

Wiosna... czekanie na zieleń... Kolorowe krokusy, białe magnolie, krzyczą żółcią forsycje... a ja wciąż niecierpliwie czekam na zieleń! Zieleń na drzewach, na trawnikach, na młodych przyrostach iglaków. To dla mnie najtrudniejsza pora roku, bo wymagająca najwięcej cierpliwości.

 

 

W naszym ogródku też nie brakuje znaków wiosny:

ciemiernik

Za chwilę pękną pąki pigwowca

Hortensja pnąca sięga swej podpory

Budzą się młode rozetki rojników

Młodziutka zeszłoroczna sadzonka forsycji

Żarnowiec na tle liliowców

 

Moje odkrycie: pęcherznica o jaskrawo-żółtych listkach wiosennych, wygląda niezwykle dekoracyjnie w szarym jeszcze ogrodzie. Z pewnością powtórzę ten krzew, nie jestem pewna tylko czy to odmiana "Luteus" czy "Angel Gold" a może  " Dart`s Gold"?


Powrócił do mnie temat moich ukochanych klonów. Pisałam, że kiedyś będę miała kolekcję...

Myślę, że warunki tego ogrodu mogą być im bardziej sprzyjające, przy odrobinie pomocy spróbuję je zachęcić do pozostania na dłużej :)


A to mój kolejny kaprys... Języczka pomarańczowa. Już się przekonałam, że straszna z niej za przeproszeniem "pijaczka" :))

W zeszłym sezonie nie wyglądała dekoracyjnie. Podlewana raptem co tydzień, większość czasu spędzała w pozycji "zwisłej" z pragnienia. Prostowała się po podlaniu, ale to i tak nie dodawało jej urody, gdyż umiłowały sobie ją ślimaki :(

Została przesadzona do pogłębionego dołka z dobrą ziemią i na razie wygląda ślicznie, jak wszystko co malutkie i budzące się dopiero do życia ;). Jeszcze nie wiem jak będę walczyć ze ślimakami. Może piwko...


Zasiliłam rabaty azofoską i kompostem a hortensje dostały nawozu specjalnego. Badałam również odczyn gleby, który okazał się obojętny, co odkryłam ze zdziwieniem. Ogród pod sosnami... Kiedy się jednak zastanowić, to okazuje się, że wprawdzie nie miałam takiego zamiaru ale wciąż z tą naturą walczę. Grabię igły, wymieniam ziemię pod nowe nasadzenia. Zrobię jeszcze kilka testów w różnych miejscach ogrodu, żeby się upewnić.

Plan na ten rok: Rozpocząć prace nad żywopłotem. Ma być różnorodny, mieszany. Fragmenty ścianek z iglaków, ale również krzewy liściaste.

************************************************************

Niespodzianka!!! Hortensja pnąca sadzona w zeszłym roku będzie kwitła!!! Na tej małej jeszcze roślince naliczyłam 6 pąków!!!

 

 

Nie liczyłam na kwiaty tak szybko. Doświadczeni ogrodnicy ostrzegają, że hortensja pnąca zakwita dopiero po kilku latach, a moja jeszcze nawet nie sięga podpory... A może to nie kwiaty :(  .... O tym z pewnością przekonam się niebawem.


Pisałam wcześniej, że języczka cierpi z powodu ślimaków, ale nie sądziłam, że te paskudy dobiorą się do niej tak szybko :(

Oj, zbudujemy basenik piwny ;)

 

Piwonie pokazują pąki. Bardzo lubię piwonie. Są ozdobą cały rok. Po przekwitnięciu liście zdobią ogród całe lato a jesienią nabiera pięknych, jesiennych barw.


Klon palmowy :Katsura" też ma się dobrze. Może spełni się wreszcie moje marzenie o kolekcji pięknych klonów?... Na razie szukam mu towarzystwa. Zastanawiam się z czym będzie dobrze wyglądał? Może jakiś soczyście zielony nieduży iglak...


Zaczęłam regenerację trawnika. Ponieważ podłoże nie było wcześniej przygotowane przez nawiezienie ziemi, teraz walczę z lichym trawnikiem. Podziurawiłam darń widłami, zasypałam warstwą ziemi do trawników i dosiałam mieszankę traw przeznaczoną do dosiewek. Niestety muszę to robić etapami z powodu bardzo ograniczonego czasu :(


*********************************************************************

Maj....

Zawsze się martwię, że przegapię kwitnienie jakiejś rośliny. Niestety zdarza się, że przez dwa - trzy tygodnie nie możemy się wybrać na działkę, jeśli wtedy coś kwitnie, bywa, że tego nie zobaczymy. Cieszę się, że zdążyłam na kwitnienie pigwowca. Piękne, koralowe jaskrawe kwiaty. I mam nadzieję, że zawiążą się owoce, które są również piękną ozdobą. Posadziłam go pod tarasem, aby go podziwiać od wczesnej wiosny przy porannej kawce :) To kolejny krzew do powtórzenia w ogrodzie...

 

Gotowe do kwitnienia parzydło leśne. Rośnie i kwitnie od północnej, zacienionej strony domu, jednak wygląda ślicznie dzięki jasno-zielonym delikatnym listkom. Z daleka cieszy oko jasną plamą zieleni w cieniu.


Perukowca lubię za jego pokrój, taki trochę ażurowy. Przy tym kształcie liści wygląda pięknie, zwłaszcza kiedy się przebarwia jesienią... Niestety, od trzech lat czekam na peruczki...


Złotolistna pęcherznica zaraz zakwitnie.

 

 

 


Krzewuszka ma się dobrze

 

 


Ta pęcherznica miała bordowe listki...... miała... Wiem, że do wybarwienia liści potrzebuje słońca. Może jest jeszcze szansa... Prześwietliliśmy trochę korony drzew, wycięliśmy sporo leszczynowych gałęzi zacieniających to miejsce. Cóż, jeśli się nie uda, to i tak jest ładna :)

 

Ciemiernik nadal wygląda efektownie


Zakwitła sosna kosodrzewina

 

Azalia japońska "Rosalind"

 

 


 


Nieśmiało wychylają się dalie...

Wiem, nie powinnam sadzić przed "zimną Zośką", ale kto nie ryzykuje... Dziś już 13 maja, mamy gwałtowne ochłodzenie, ale może obejdzie się bez przymrozków.

 

Żurawka


Kalina koralowa nie będzie pełniła roli żywopłotu. Nie jest dość gęsta. Prawdopodobnie brakuje jej dobrej gleby. Staram się co roku wzbogacać ją kompostem i obornikiem granulowanym, ale to wymaga czasu. Wydaje mi się, że przycinanie osłabia kwitnienie, ale może spróbuję w tym roku jeszcze raz...

 


Hortensja bukietowa


I kolejny krzew o bordowych (?) liściach: krzewuszka :)


Moja ulubienica prawie zdobyła sosnę!

 

Niepewna jest przyszłość klona...

Służy mu tu klimat, jednak jakiś szkodnik nie pozwala żyć obgryzając liście :( Konieczny jest oprysk

 

Lato 2012

  


 


 
Template
Template Template Template
Template Template